Kronik Stres Cilt Problemlerine Neden Oluyor!

/ / Genel

21. yüzyılda sağlıkla ilgili en çok duyduğumuz olgulardan biri de stres. Modern çağ ile hızlanan toplumsal yaşamın, yaşlandırıcı yan etkilerinden biri. Özellikle metropoller gibi günlük hayatın devamlı stres seviyesi yüksek, doğadan kopuk bir şekilde yaşayan insanlar için stres çeşitli hastalıkların tetikleyicisi oluyor. Vücudun stres ile verdiği reaksiyonlar, zihinsel veya duygusal olarak kalmıyor, vücutta çeşitli fizyolojik tepkimeler de gerçekleştiriyor. Bu tepkimelerden, endokrin sistemimiz ile fazlasıyla bağlantısı bulunan cildimizde etkilenmektedir.

 

 

Kronik Strese Neler Sebep Olur?

  • Sağlıksız beslenme.
  • Düzensiz uyku.
  • Alkol ve diğer zararlı madde kullanımları.
  • Mental gerginlik oluşturucu etkenler (Trafik, özel hayat sorunları vs).

Stresin Cildimize Zararları Nedir?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi stres vücuttaki tüm sistemi etkiliyor. Sağlığımızın en önemli göstergelerinden biri olan cildimiz de buna karşı tepki veriyor. Kronik stres ile beraber vücudumuzdaki kök hücreleri olumsuz etkileniyor. Böylelikle bozulan sistemden kıl hücreleri de payını alabilir, saçlarımız dökülebilir. Yine yoğun stres ile melanositler de payını alabilir, vitiligo bulguları ortaya çıkabilir.
Kronik stres den bahsetmişken kortizole değinmemek olmaz. Böbrek üstü bezlerimizden salgılanan bu hormon, stres hormonu olarak bilinir. Birçok neden ile akut olarak bile salgılanan bu hormon, devamlı salgılanması halinde anormalite ortaya çıkartarak vücut sistemini baskı altına alır. Bu anormallik, hormonal dengesizliklere sebep olur. Ayrıca stres ile sadece kortizol üzerinden değil “prolaktin” isimli hormonun artışı ile de akneler, lekeler, siyah noktalar gibi deformelerin ortaya çıkabileceği görülmüştür.

Cildimizi Stresin Olumsuz Etkilerinden Nasıl Koruyabiliriz?

Eğer aklınıza ‘’kozmetik ürünler ile stresin yıkıcı etkisi ile başa çıkabilirim’’ diye getiriyorsanız, yanılıyorsunuz. Tabii ki de cilt bakımlarınızı yapmanız çok önemli ama konu stres olunca burada asıl yapmanız gereken, stresi yaratan kaynaklardan uzak durabilmek ve deşarj olabilmek.

– Spor Yapın

Sağlıklı bir yaşam için spor vazgeçilmez bir parça. Günlük hayatın yaratmış olduğu tüm negatif etkileri hem mental hem fizyolojik olarak ortadan kaldırabilmek için egzersiz harika bir seçim olacaktır.

– Sevdikleriniz ile Vakit Geçirin

Sevdikleriniz ile beraber aktivite yapacak olmanız, sizi psikolojik anlamda huzurlu hissettirecektir.

– Sağlıklı Beslenme

Tıpkı egzersiz gibi hayatınızın temeline oturtmanız gereken en önemli alışkanlıklardan biri de sağlıklı beslenme olmalı.

– Düzenli Uyku

Rejenerasyon için en önemli faktör uyku. Düzenli ve deliksiz bir uyku hem stres seviyenizi azaltmaya hem sağlıklı bir cilt görüntüsüne ulaşmanıza olanak sağlayacaktır.

TOP