Kışın Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

/ / Cilt Tedavileri

Kış aylarında en çok karşılaşılan cilt sorunlarından bir tanesi de cilt kuruluğudur. Kaşıntı, pullanma, deride dökülme, kızarıklık ile baş gösteren cilt kuruması kış aylarında daha çok görülüyor. Bunun tek nedeni de soğuk hava değil aslında. Soğuk hava cilt neminin azalmasındaki en önemli faktörlerden birisidir. Cildimizde var olan nem deri bütünlüğümüzün sağlanmasında oldukça etkili. Yaşında ilerlemesi ile birlikte cildin doğal nemlendirici özelliğini üstlenen hyalüronik asit ve seramid gibi hücrelerde bulunan maddeler azalıyor. Soğuk havalar da cildimizi normalden daha fazla kurutuyor. Ancak cilt kuruluğundaki tek faktör soğuk havalar değil. Yaş ilerledikçe derinin su tutuma kapasitesi de azalıyor. Kuru iklimlerde yaşamak, çok fazla güneş ışınlarına maruz kalma, çok sık banyo yapmak da cildimizde nem kaybına neden oluyor. Cilt kuruluğu en çok kol ve bacaklarımızda görülmekle beraber tüm vücutta da oluşabiliyor.

Kuruluğu engellemede hangi yöntemler kullanılabilir?

Soğuk havanın etkisi ile kuruyan cildimizi düzenli olarak nemlendirmeye özen göstermemiz gerekiyor. Cilt nemlendirmede takip edilmesi gereken iki farklı yöntem var. Bunlardan bir tanesi derinin doğal neminin buharlaşmasını engelleyerek nem kaybını engelleme. Bunlar içeriğinde vazelin ve lanolin gibi etken maddeler ile gerçekleştiriyor. Diğer yöntem ise havadaki nemi derinin altına çekerek cildin nemlenmesini sağlamak. Bunlar da daha çok gliserin ve bitkisel yağlar kullanılarak yapılıyor. Cilt bakımında ürün seçerken pH oranının yüksek olmasına, alkolsüz olmasına ve paraben içermemesine dikkat etmek gerekir. Kuru ciltlerde yağlı ürünler tercih edilirken yağlı ciltlerde su bazlı ürünler tercih edilmelidir.

Cilt kuruluğu kaşıntı, deri kalınlaşması, çeşitli sulanmalar ve kızarıklıklar ve mikrobik enfeksiyonlar gibi sorunları da beraberinde getirir. Soğuk havalarda sıcak su ile çok sık banyo yapılmamalıdır. Çünkü sıcak su cildin nem oranını azaltır. Banyo yaparken de cildi kurutan sabunlar yerine nemlendirici özellikteki vücut şampuanları kullanılmalıdır. Her banyodan sonra etkin içerikli vücut nemlendiriciler ile cilt nemlendirilmelidir. Günlük el ya da yüz yıkama işlemi ılık suyla yapılmalıdır. Yaşadığımız yerlerde nem oranını arttırıcı önlemler alınmalıdır. Bunun için bir buhar makinesinden faydalanılabilir. Folik asit ve omega 3 değeri yüksek besinler tüketilmelidir. Kıyafetlerimizde yün ya da sentetik ürünler yerine pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir  ve en önemlisi bol bol su tüketilmelidir.

TOP