Kılcal Damarlı Cilt Yapısı ve Bakımı

/ / Cilt Tedavileri

Bu cilt tipi genelde soğuk iklimlerde yaşayan insanlarda görülen bir cilt tipidir. Yaş ilerledikçe cilt incelir ve deri altında bulunan kılcal damarlar belirgin hale gelir. Ayrıca çok fazla alkol tüketen kişilerde de fazlasıyla görülen bir durumdur.

Adeta bir örümcek ağı görüntüsünde derinin incelmesi ile deri altından görünmeye başlayan bu kılcal damarlar burun üstünden başlayarak yanaklara doğru örümcek ağı şeklinde yayılmaya başlar ve cilt yüzeyinde kırmızımsı bir görünüme bürünür. Sıcak banyo yapmak, sauna, hamam ya da fazla güneşlenme kılcal damarların genişlemesine neden olur. Bu nedenle bu cilt tipine sahip olanların fazla sıcaktan uzak durması gerekmektedir. Aynı şekilde bunun tam aksi olarak da çok soğuk ya da rüzgâr, vücutta şok etkisi oluşturur ve yine bu kılcal damarların daha çok kızarıklık yapmasına neden olur.

Yanlış tercih edilen kozmetik ürünleri, cilt yapısına uygun olmayan çeşitli cilt bakım uygulamaları, asit ya da alkol içerikli ürünler de cildi tahriş eder ve kılcal damarların çoğalmasına sebep olur. Bu nedenle bu uygulamalardan kesinlikle kaçınmak gerekir.

Hangi ürünleri tercih etmeliyim?

Bu cilt tiplerinin günlük bakımı için hafif içerikli köpüklerin kullanımı uygundur. Nemlendirme için yine alkol içermeyen losyonlar ile nemlendirmek gerekir. Yaz mevsiminde ise yağ içermeyen güneş koruyucu kremler tercih edilmelidir. Norel Sensitive serisi ürünlerimiz de bu yapıdaki ciltler için uygun bir seridir. Hassas ve kılcal damarlı ciltler için kullanılabilecek profesyonel ürünlerdir.

Kılcal damarlı ve hassas ciltlerin en büyük dostu oksijen terapileridir.  Temiz cilde nüfuz eden oksijen cildi dengeleyerek ciltteki nem sorunu, hassasiyet sorunu gibi problemlere çözüm olarak kılcal damarların görünümünün azalmasını sağlar.

Maske uygulaması sonrası cildi nemlendirme ve dış etkenlere karşı koruma özelliğine sahip nemlendiriciler yardımı ile cilt nemlendirilmelidir. Maske tercihinde ise cildi rahatlatan, kırmızı görünümü solduran ve cildin doğal görüntüsünü korumaya yardımcı içeriklere sahip yoğun bakım maskelerinden tercih etmek gerekir. 20-25 dakika bekleme süresinden sonra maske iyice temizlenmeli ve nemlendirme işlemine geçilmelidir.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

TOP