Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

/ / Cilt Tedavileri

Yapılan araştırmalara göre her 3 kadından bir tanesi hassas cilt yapısına sahiptir.  Eğer sizin de cildinizde anlam veremediğiniz kızarıklıklar, kaşıntılar varsa siz de hassas bir cilde sahipsiniz anlamına geliyor olabilir. Ani değişiklik gösteren hava koşulları,  çeşitli çevresel faktörler, çok baharatlı yiyecekler cildin erken yaşlanmasına neden olan faktörler arasındadır. Ancak hassas bir cilde sahipseniz cildinize uygun bir bakımla bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

Cildimizin Hassas Olup Olmadığını Nasıl Anlayabiliriz?

Hassas bir cilde sahip olup olmadığımızı anlamanın en garanti yolu bir dermatoloğa uğramaktır. Dermatologlar cildimize çeşitli test maddeleri uygularlar ve cildin bu maddelere verdiği tepkilerden cildimizin hassa olup olmadığına karar verebilirler. Hassas yapıya sahip ciltlerde dış uyarıcılara tepki veren sinirlerin uçlarında tepki veren sinirsel bir hassasiyet olur. Kızarıklık, yanma ve kaşıntı hissi, sıcağa karşı aşırı duyarlılık ve kuruluk hassas ciltlerin en belirgin şikâyetleridir. Hassas ciltler hava değişiminden diğer cilt tiplerine oranla daha çok etkilenirler.

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Hassas ciltler alerjik belirtileri en aza indirmek için özel bir bakıma gereksinim duyarlar. Kullandıkları ürünlerin dermatolojik testlerden geçmiş olmaları ve mineral bakımından zenginleştirilmiş ürünler olmasına özen göstermelidirler. Özellikle kuru ve hassas bir cilt söz konusu ise bu tip ciltlerin kendini savunma mekanizması oldukça düşüktür. O nedenle bu tipteki ciltler alerjik reaksiyonlara maruz kalabilir. Cildin zarar gören üst tabakasını onaran ve nemlendirme özelliği yüksek ürünler kullanmaları gerekmektedir. Hassas ciltler için Sensitive serisi ürünlerimizi tavsiye ederiz.

Hassas Ciltlerde Cilt Temizliği Ve Makyaj Önerileri

Hassas cilde sahip olanların cilt temizliğinde dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi alkol içermeyen ürünler kullanmaya özen göstermektir.  Ayrıca kullandıkları makyaj ürünlerinin içeriğinde ise cildin nem dengesini bozacak ürünler olmamalıdır. Sıcak su cildin yağ tabakasını zayıflatacağından sıcak sudan uzak durmalıdırlar. Cilt temizliğinde sıcak su kullanmaya özen göstermeli ve banyoda çok kalmamalıdırlar. Özellikle kuru bir cilde sahip olanlar içeriğinde tanecikler barındıran peelinglerden ve kokulu ürünlerden uzak durmalıdır.

TOP